זהירות, בירוקרטיה

ברוב שנותיי לא היה לי מגע עם הבירוקרטיה. לפחות לא היה מגע קשה עם שלטון הפקידים. באחרונה, קרה מזלי וגיליתי את הצד הרע של היחסים עם השלטון.
אתחיל בדוגמא פשוטה: הגשתי בקשה לקבל עובד זר. הצטיידתי בכל האישורים הרפואיים ומצאתי באינטרנט את כל הטפסים לשלם את העמלות הדרושות. שילמתי.
והתשובה שקיבלתי מסמכי התשלום לא הגיעו. לכאורה הם לא הגיעו לירושלים, אלא לחיפה ושם אבדו בבניין רב המשרדים. למזלי, היה לי אישור מן הדואר שהמסמכים הגיעו למשרד ההגירה  בדואר רשום. אז הגיע מכתב נוסף: "אם לא תגיש את האישורים תוך עשרה ימים, תבוטל בקשתך". כך, איום פשוט שקשה להתמודד איתו בשיחת מחשב. ביקשתי את בני לעזור לי והוא התקשר אל הטלפון (שהוא מצא, אני לא) ואמר לפקיד: "קופת חולים לא עובדת אצל אבא שלי". הפקיד, דווקא בן אדם, הבין שאישורים לא מוציאים בתוך יום והסכים לחכות. שיחה אנושית טובה יותר מחילופי איומים באינטרנט עם ה"בירוקרטיה".
זה לא היה המקרה היחיד (שהסתיים בטוב).
בגלל גילי וגילה, נאלצתי להיפרד מן העוזרת שלנו במשך עשרות השנים האחרונות. אולי זה אירוע פשוט, אבל אני חוייבתי למלא טופס 161 (שלי) וטופס 161א (שלה).  להודות על האמת – לא אני ולא היא ידענו למלא את הטפסים. הזעקתי לעזרה את בתי, שהיא כבר מבוגרת למדי, והיא עיינה בטפסים ו…הרימה ידיים. "תאגיד שיש לו הרבה עובדים ומחלקת כוח אדם, יודע מה לעשות בטפסים הללו", אמרה. אבל היא המשיכה וחיפשה ומצאה את פקידת מס ההכנסה ואחר שיחת טלפון, הסכימה הפקידה לקבל במייל את עיקרי הפרטים והבטיחה להסדיר את הנושא. אנחנו הבטחנו, שאנחנו משלמים את כל הדרוש במשך כל השנים.
בקיצור, שיחת טלפון קצרה עם אדם חי מבטלת את הצורך להתקוטט עם הבירוקרטיה.
זה לא המגע היחיד שלי עם הבירוקרטיה. במשך שנים אני נוהג לשלוח צ'ק למס הכנסה בכל חודש. כעבור זמן אני מקבל את הקבלה ואני מרוצה. אבל מפעם לפעם מגיעה ממס הכנסה מעטפה עם טפסים לתשלום בדואר. אני מבין את הרמז, אבל לא מרוצה וממשיך לשלוח מכתב בכל חודש. עד שפגשתי את הבירוקרטיה… טילפנה אלי פקידה ממשרד פקיד השומה והסבירה לי "אין לנו משרד דואר. תשלם שם". לנסוע לדואר בקלנועית זה רבע שעה בכיוון אחד. כלומר חצי שעה נסיעות ועוד רבע שעה בילוי בדואר – הסברתי לה. אין לי חשק לבלות את הזמן בדרכים.
אז היא הסבירה לי – מה שיודע כל יועץ מס, כנראה – אתה יכול לשלם אחת לשנה את כל הסכום. בקיצור, בשיחת טלפון קצרה נפתרה הבעיה הבירוקרטית.
ידעתי שלמשרדי הממשלה לא איכפת ביזבוז הזמן שלנו, אבל לא ידעתי שבשיחת טלפון קצרה אפשר לסדר את הבירוקרטיה ולהסדיר את העניינים.

אימרת חכמים  
כתב לי ידידי, אלי, שבעבר היה עורך איתי בעתון יומי וכעת הוא עורך עבודות של סטודנטים:
אימרת זן בודהיזם תוהה: "מהו הקול שמשמיעה מחיאת כף יד אחת?"   

פורסם על ידי Yairdk

I pensionair for 15 yaers from press.

תגובה אחת על “זהירות, בירוקרטיה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: