"רגל של בובה"

גיל קיסרי, לשעבר עתונאי במעריב, כתב דברים על חברנו, יעקב העליון, שנפטר לפני כשבוע:  
לפני כמה ימים איבדתי חבר קרוב ועמית ותיק, העתונאי והסופר יעקב העליון הלך לעולמו בגיל 83. אני רוצה להעלות קווים לדומות, לא רק עקב חברותנו, אלא גם משום מקומו בחברה ותרומתו לציבור.

 
הוא היה עתונאי בכיר במעריב, שם היכרנו והתקרבנו. היה כתב, עורך, חבר פעיל בוועד העובדים. לזכותו נזקף תקדים של ייסוד מדור בשם "מה כואב", שדאג לעמת תלונות של הציבור עם הביורוקרטיה של מוסדות וההונאה של גורמים מסחריים. מדי פעם נעניתי לבקשתו להחליפו זמנית ונוכחתי בהשפעה של המדור על שיפור היחס לאלפי המתלוננים.
מעמדו בעיתון ובציבור גדל למרות שכבר אז היה נכה-מלחמה: כמפקד טנק בקרב תל פאחר שבגולן, במלחמת ששת הימים הוא איבד רגל ועין ונגרמו לו נזקים נוספים.
שיקומו הארוך ורב הסבל הוא אחד הסיפורים המופלאים. בתמיכת רעייתו יעל ז"ל, אושיית הוראה שייסדה את בית הספר לאומנויות וילדיו אורי ותמר, הוא התגבר לא רק על הסבל הגופני, אלא גם על הדיכאון. המעקב הזה תואר בספר שכתב, "רגל של בובה", שהפך לנכס צאן ברזל של מופת ודוגמא לפצועי ונכי צה"ל במאמצים לעידוד רוחני והחזרה לחיים נורמליים-יחסית. הספר היה רב-מכר, הוצא בשבע מהדורות ותורגם לשפות רבות. בעקבות הספר, יעקב העליון טרח גם לפקוד פצועים וללוותם בשיקומם.
עדות נפלאה על תרומתו זו ועל אישיותו מצויה בדברים שכתב יגאל פרסלר, אחד הלוחמים הנועזים של צה"ל, שסיפר כיצד הספר והעידוד של העליון חילצו אותו מתהום עמוקה:  
"במשך שנים רבות שימשתי יועץ ראש הממשלה לענייני טרור וכתת-אלוף עוסק כיום בנושאים בטחוניים רגישים ביותר. במסגרת שירותי הצבאי נבחרתי להיות בין הלוחמים במבצע 'אביב נעורים' בביירות ב-1973… בו נפצעו קשה מספר לוחמים ואני ביניהם. כשנפגעתי מכמה כדורים… פציעתי הוגדרה אנושה והייתי מאושפז ברציפות למעלה משנה וסבלתי כאבי תופת… איבדתי כל תקווה ורצון לחיות.  
"ואז הגיע לידי הספר 'רגל של בובה' שכתב יעקב העליון. זה היה אחד הספרים היחידים שקראתי מתחילה על הסוף וביקשתי לאחר מכן להיפגש עם המחבר, כדי שאוכל להתחזק בכוחותיו.
"להפתעתי העצומה הוא התנדב מיד וסעד אותי בתקופה הקשה הזו. אני יכול לומר היום, בצורה הגונה וללא שום גוזמה, שיעקב העליון הציל אותי ויצר אצלי תקווה מחודשת שאוכל לחזור יום אחד לחיים סדירים, להקים משפחה בישראל ולהוסיף ולתרום למדינת ישראל בצורות שונות, שהשתיקה יפה להן"…
כמו הכותב, יש רבים שחייבים ליעקב העליון חוב כבד.
יהי זכרו ברוך.

פורסם על ידי Yairdk

I pensionair for 15 yaers from press.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: